Definícia esenciálnych olejov
sú prírodné, prchavé, aromatické zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách. Charakterizujú ich špecifickú vôňu, ktorá je krásna a silná zároveň. Poskytujú im ochranu pred predátormi, hmyzom a hrajú významnú úlohu pri opeľovaní rastlín.
Esenciálne oleje získavame extrakciou zložiek z rôznych častí rastlín ako: semien, listov, kôry, kmeňu, stoniek, kvetov a iných častí. Tieto rastlinné látky sú rozpustné v tukoch hoci neobsahujú tukové lipidy alebo kyseliny nachádzajúce sa v rastlinných či živočíšnych olejoch a preto dobre spolupracujú s naším telom a sa ľahko vstrebávajú. Ich farba je na škále od krištáľovo čistej až po tmavomodrú.
Okrem skutočných výhod pre rastliny a krásnych vôni pre nás ľudí sa naprieč históriou v mnohých kultúrach používali hlavne pre ich liečivé a terapeutické účinky.
dōTERRA (CPTG) Certifikovaná Čistá Terapeutická Trieda® esenciálnych olejov predstavuje najbezpečnejšie, najčistejšie a najprínosnejšie esenciálne oleje, aké sú dnes celosvetovo k dispozícii.
História esenciálnych olejov
Esenciálne oleje si počas ľudskej histórie našli mnoho dôvodov na ich aplikáciu. Pravdepodobne jednými z prvých ľudí využívajúcimi esenciálne oleje v lekárskej praxi a kozmetickej starostlivosti boli Egypťania. Našli ich uplatnenie rovnako ako aj pri príprave jedál, tak aj v rámci vykonávania náboženských obradov. V tejto dobe sa obzvlášť cenili oleje ako kadidlo, santal, myrha a škorica, ktoré boli zároveň významným obchodným artiklom a vyvažovali sa cenou zlata.
Od Egypťanov prebrali oleje Gréci, ktorí našli ich uplatnenie v liečebných masážach a aromaterapií. Tak isto aj Rimania ich používali na podporu svojho zdravia a osobnú hygienu. Pod vplyvom Grékov a Rimanov, ale aj čínskej medicíny a ájurvédského lekárstva došlo u Peržanov k zdokonaľovať metód extrakcie esenciálnych olejov. Pre svoje antibakteriálne účinky a voňavé vlastnosti zaznamenali esenciálne oleje popularitu aj v Európe a to už počas obdobia stredoveku.
V modernej dobe došlo k znovuobjaveniu potenciálu liečivých účinkov až v roku 1937 francúzskym chemikom Rene-Maurice Gattefosse, ktorý uzdravil ťažko popálenú ruku použitím čistého levanduľového oleja. Jeho francúzsky súčasník Dr. Jean Valnet úspešne ošetroval vojakov zranených počas II. svetovej vojny. On sa stal neskôr popredným svetovým odborníkom v rozvíjaní aromaterapeutických postupov. V súčastnosti moderné použitie esenciálnych olejov rýchlo rastie vďaka prebiehajúcim výskumom vedcov a lekárov, ktorí sa zaoberajú možnosťami využitia terapeutických kvalít esenciálnych olejov.