IMG_3819

Ak chcem písať nejaké útržkovité zápisky z toho kam sa moje nohy dostali a čo moje oči videli, tak musím určite začať pohľadom na svoje rodné mesto. A ním je Bratislava. Myslím si, že ako prvé, čo koho napadne pri otázke, čo máme v Bratislave bude hrad. Hoci vďaka rekonštrukcii sa už dnes hlavne pri pohľade z diaľky približuje skôr zámku… Ale aspoň je to určite jeden pekný bod v meste a myslím z každej strany sa naň dobre pozerá. Ja Vám teraz Bratislavu predstavím zo zimného pohľadu – dokonca v deň, keď sme tu mali aj trochu snehu.

IMG_3824

Napriek tomu, že je Bratislava mojim rodným mestom a prežila som v ňom zatiaľ väčšinu svojho života, stále ma prekvapuje, čo sa v nej dá objaviť a kde som ešte nebola. A v posledných rokoch vďaka masívnej výstavbe veľmi zmenila svoj vzhľad. A určite medzi jeden z najkrajších pohľadov na mesto patrí aj práve ten zo Slavína.


Slavín je bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 – 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.Wikipédia

Určite sa oplatí toto výnimočné miesto, ktoré je zároveň aj národnou kultúrnou pamiatkou, pozrieť. A takýto krásny pohľad som ja zažila na mesto v januári (fotky si je možné kliknutím na ne zväčšiť).

IMG_3826  IMG_3825     IMG_3864

V zimnom období sa dá ľahko zdržať pri pohľade na rozprestierajúce sa mesto pod Vami. Obzvlášť ak sa zameriate na identifikáciu jednotlivých miest, na ktoré sa pozeráte. Takže cestou naspäť v podvečer sa môžu naskytnúť už aj pekné kombinované pohľady na zimnú krajinu a skôr zapadajúce slnko v tomto období.

IMG_3870

A keď sa už budete úplne lúčiť s týmto pamätným miestom a schádzať po schodoch dole, môžete sa potešiť aj pekne osvieteným hradom, ktorý vďaka svojej belavej novej fasáde sa stal priam neprehliadnuteľným.

IMG_3874

 

 

Zimný pohľad na moje rodné mesto

2 názory na “Zimný pohľad na moje rodné mesto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *