Veľká noc

Najvýznamnejší kresťanský sviatok v roku nastáva počas marca alebo apríla (pripadá na prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti). Sviatok je oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. K veľkonočným symbolom patria baránok, kríž, oheň, sviečka, zajačik, korbáč a vajíčka. Vajce je symbolom nového života, plodnosti a vzkriesenia.

V ľudovej tradícií vznikol zvyk maľovať vajcia a tak vznikajú kraslice. Dnes sa škrupinky vajíčok zdobia rozličnými technikami a v rámci dekorácií sa pri vajíčkach ujali aj mnohé iné techniky. Jednou z nich je falošný patchwork. Patchwork je technika, kde sa zošívajú malé kúsky látok. Pri falošnom patchworku však nepotrebujeme šiť, ale pripevňujeme materiál špendlíkmi, preto je to pre mnohých ľahšie a prístupnejšie.

Patchwork-ové vajíčko

Aj táto technika má veľa obdôb. Môže vzniknúť „hviezdičkové vajce“ prípadne „dračie vajce“. Všetko záleží na štýle pripevňovania kúskov látky. V prípade vajíčok sa dokonca nepoužíva ani látka ale hrubšie stuhy. Tiež aj samotné špendlenie môže mať viacero obmien. Ja používam techniku s nižšou spotrebou špendlíkov.

bez-blesku

Materiál na hviezdičkové vajce zo 4 radov

Hviezdičkové vajce v tomto postupe je vytvorené zo stúh o výške 20mm a šírke jednotlivých častí 5cm. Vzor budú tvoriť 4ri rady hviezd. Moja technika má aj nižšiu spotrebu špendlíkov a prepočet materiálu je na hviezdu tohto vzoru. Na hviezdičkové vajce zo štyroch radov potrebujeme:

 • vajce1x polystyrénové vajce 6x8cm
 • 1 skrutkovací háčik
 • 48 špendlíkov*
 • 25cm stuhy farby A s výškou 2cm**
 • 125cm (2x5cmx12ks) stuhy farby A s výškou 2cm**
  (pri presnom strihaní stačí 120cm)
 • 165cm (2x5cmx16ks) stuhy farby B so šírkou 2cm**
  (pri presnom strihaní stačí 160cm)

Poznámky:

*Od kvality špedlíkov sa bude odvíjať vaša pohodlnosť pri práci – niet nad ostrý špendlík. Pri tomto rozmere sa dá pracovať aj so špendľami výšky 28mm, ale komfortné sú 16mm

**Myslím si, že pri tomto rozmere vajíčka je to ideálna výška stuhy, aby sa nám časti dobre prekrývali a zároveň sme nemali materiál navyše. Jednotlivé kúsky majú dĺžku 5cm.


Obrázkový fotopostup

bez-blesku-001Pre najpohodlnejšiu prácu je najlepšie si najprv nachystať všetok materiál. Preto si nastriháme stuhy na 5cm obdĺžniky, ktoré v strede preložíme (budeme z nich počas celej práce skladať „papierové čiapky“ preto potrebujeme naznačiť stred). Do stredov jednotlivých obdĺžnikov si vpichneme špendlík. Je vhodné ho zapichnúť o šírku hlavičky pod okraj stuhy ak chceme, aby sa nám pri skladaní „čiapočiek“ strácali v práci a stali sa neviditeľnými. Na štvor-radovú hviezdu si potrebujeme nachystať:

 • obvodový pás stuhy A o dĺžke 25cm
 • 4x 5cm obdĺžniky stuhy A
 • 8x 5cm obdĺžniky stuhy B
 • 8x 5cm obdĺžniky stuhy A
 • 8x 5cm obdĺžniky stuhy B

 

1. rad zo štyroch „papierových čiapok“

Prvý špendlík zapichujeme asi 5mm nad stred vajíčka. Špendlíky vpichujeme k okraju prekladanej časti stuhy (budeme ich neskôr vyberať, tak aby vpich ostal čo najmenej viditeľný) v prvej tretine dĺžky preloženej časti. Poskladáme „papierové čiapky“ preložením okraja stuhy cez jej stred. Vždy prejdite po okraji vzniknutého trojuholníka. Stuha tak bude lepšie držať svoj nový tvar.

bez-blesku-002 2. rad z ôsmych „papierových čiapok“ – 1. časť

Druhý rad vpichujeme do stredu dvoch „papierových čiapok“ dá sa ľahko orientovať kam vpichnúť, keď ideme od stredu „papierovej čiapky“ k okraju a zároveň stredu protiľahlej strany. Takto si predpripravíme štyri stuhy. Následne poskladáme všetky a zase pri stredoch v 1/3 dočasne prišpendlíme pri okraji stuhy.

bez-blesku-003

2. rad z ôsmych „papierových čiapok“ – 2. časť

Pripevníme si ďalšie štyri biele stuhy z druhého radu. Pripevňujeme ich vodorovne k rohom bielych stúh. Následne poskladáme „papierové čiapočky“ a prišpendlíme ich špendlíkmi z radu pred tým (zoberieme si špendlíky zo žltého radu).

bez-blesku-004

3. rad z ôsmych „papierových čiapok“ – 1. časť

Pripevníme si štyri žlté stuhy z tretieho radu. Pripevňujeme ich vodorovne k rohom vniknutej žltej hviezdy. Poskladáme „papierové čiapky“ a prišpendlíme ich z radu pred tým a vpichujeme už k okrajom „papierovej čiapky“. Rady už sa rozrastajú a takto lepšie upevníme vznikajúci vzor.

bez-blesku-005

3. rad z ôsmych „papierových čiapok“ – 2. časť

Pripevníme si posledné štyri žlté stuhy z tretieho radu. Poskladáme „papierové čiapky“ a pripevňujeme ich zase v rohoch, ale špendlík si vezmeme z okraja rohu „papierovej čiapky“, ktoré sme vytvárali v predchádzajúcom kroku (z vedľajšej oranžovej „papierovej čiapky“).

bez-blesku-006

4. rad z ôsmych „papierových čiapok“ – 1. časť

Pripevníme si štyri biele stuhy zo štvrtého radu. Pripevňujeme ich vodorovne s najbližším bielym rohom od vrchola žltej „papierovej čiapky“ z tretieho radu. Teraz si poprepicchujeme špendlíky z druhého radu (biele „papierové čiapky“) do tretieho radu (žlté „papierové čiapky“). Poskladáme biele „papierové čiapky“ zo štvrtého radu a špendlíme z špendlíkmi z rohov predchádzajúceho tretieho radu. Tento raz už špendliky prišpendlíme natrvalo v bielych „papierových čiapkach“.

bez-blesku-007

4. rad z ôsmych „papierových čiapok“ – 2. časť

Pripevníme si posledné štyri biele stuhy zo štvrtého radu. Pripevňujeme ich vodorovne s rohom predchádzajúceho radu bielych „papierových čiapok“. Poskladáme posledné štyri „papierové čiapky“ a natrvalo prišpendlíme ich okraje so špendlíkmi z predchádzajúceho tretieho radu (žlté „papierové čiapky“).

bez-blesku-008

Opakujeme z druhej strany a pripevníme skrutkovací háčik

Celý postup opakujeme z druhej strany vajíčka až sa nám kraje na boku vajíčka poprekrývajú. Vrcholy sa úplne neprekryjú, to nie je chyba. Do vrcholu vajíčka naskrutkujeme skrutkovací háčik.

bez-blesku-009

Obalíme do stuhy a pripevníme špendlíkmi

Blížime sa do finále. Pôjdeme po celej dĺžke zboku obaliť vajíčko do stuhy, aby sme prekryli okrajové špendlíky a prípadné nedokonalosti. Jeden koniec si nastrihneme asi 1,5 cm vstrede a dáme ho cez stred háčika. Dočasne prišpendlíme dvoma špendlíkmi. Obmotávame 25cm stuhu okolo vajíčka na spodku pri okrajoch prišpendlíme dvoma špendlíkmi a nakoniec sa vrátime k háčiku hore. Opäť nastrihneme stuhu v strede podľa potreby, aby sme viedli okolo háčika a prišpendlíme dočasnými špendlíkmi natrvalo, čo najbližšie k háčiku.

bez-blesku-010

Finálny výrobok

Po strávenom čase so špendlíkmi a stuhami by sa vám mal naskytnúť takýto pohľad na vaše prvé a verím nie posledné vajíčko zhotovené technikou falošný patchwork.

bez-blesku-011

Hviezdičkové vajce zo 6 radov

Ak by sme chceli zhotoviť napríklad hviezdičkový vzor so šiestimi radami, tak nám stačí nastrihať stuhy na 4,5 cm ale pre ľahšiu manipuláciu je vhodné ponechať 5cm a postupujeme rovnako. Akurát druhý rad pripevňujeme od prvého 1cm o vrchola prvého radu a každý ďalší rad pripevňujeme 0,5 cm od predchádzajúceho radu. Skrátka je potrebné hustejšie tvoriť jednotlivé rady. Je dosť možné že posledný šiesty rad bude tvoriť iba dve stuhy na hornej a dolnej časti vajíčka, lebo ostatné stuhy by sa veľmi hlboko prekrývali a nebolo by ich už možné schovať pod jednu obvodovú stuhu.

Tvorba: Veľkonočné vajíčko – falošný patchwork

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *