Prečo sledovať farby?

FarbyFarby sú úžasné! Veľmi často ovplyvňujú naše rozhodovanie i pôsobia na našu náladu. Ak by sme zisťovali, čo je to farba podľa fyziky dostali by sme sa k zaujímavému čítaniu. Základom je isto „svetlo“, lebo farby vnímame vďaka jeho odrazu.

Zbožňujem farby a už nejaký ten rok sledujem a začiatkom roka očakávam vyhlásenie „farebnej kráľovnej“ pre daný rok podľa PANTONE, keďže táto voľba ovplyvňuje celý rok rôzne odvetvia. A minimálne módne trendy! Zaujíma vás čo pre nás pripravili tento rok? Čítajte ďalej.


Poznámka: PANTONE sa považuje za svetovo uznávaného odborníka vo svete farieb už viac ako 50 rokov. Firma „na farby“ vznikla z potreby komunikácie medzi návrhármi a výrobcami, lebo farby sa dali interpretovať rôzne a bolo potreba zaviesť  štandardy.


Farba Pantone pre rok 2016

Rose Quartz & SerenityA kráľovnou sa stáva… Nečakane po prvý raz až dva prelínajúce sa odtiene:

  • ružový odtieň ruženínu Rose Quartz (jemný tón, ktorý vyjadruje súcit a pokoj)
  • a pokojne modrý odtieň Serenity (vyrovnanosť, vzdušnosť a pocit bez tiaže prinášajúci odpočinok a relax).

Tento symbolický výber farieb vyjadruje postoj a náladu z toho, čo sa odohráva vo svete v dnešných turbulentných časoch.

 

Kombinácia vznikla ako odpoveď na potreby: ROVNOVÁHY, UPOKOJENIA, WELLNESS, KOMPATIBILITY, DUALITY, a POKOJA. Z psychologického hľadiska napĺňa túžbu po upokojení a bezpečnosti, rodovú rovnosť – skĺbenie mužského a ženského. A zároveň vznikla výzva pre tradičné vnímanie spojenia týchto farieb.

 

 

Farby blogu „Natidea“

A pretože ma farby tak fascinujú rozhodla som sa aj logo svojho blogu obliecť do farieb. Správna kombinácia nenechala na seba dlho čakať. Mojim prirodzeným nápadom/ideou „nat-ideou“ boli 3 farby. A o správny odtieň sa postarali kráľovné farieb vyhlásene Pantone v uplynulých rokoch a to:

  • 2010 – Turquoise „NAT,
  • 2009 – Mimosa I,
  • 2011 – Honeysuckle „DEA.

Farby majú aj svoj význam, ktorým som sa v tomto prípade nezaoberala a skrátka zaujala ma čisto ich kombinácia. Na záver pridám k téme farby už len jeden citát, s ktorým sa stotožňujem.


Farba je otázkou vkusu a citlivosti.Édouard Manet

 

 

Farby pre rok 2016 podľa PANTONE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *